סם או סם החיים? – עבירות גידול קנאביס

הדואליות בנוגע לצמח הקנאביס, קיימת כבר שנים רבות. אמנם משחר ההיסטוריה עשו בו שימושים רבים לרבות ייצור סיבים (המפ) שמן למטרות רפואיות אסתטיות, כתוסף חלבון למאכלים, לטקסים דתיים וכד' וכבר בעולם הקדום עשו בו שימוש גם למטרות עונג או איבוד חושים.

השימוש בצמח למטרות הנאה עלה לכותרות בתחילת המאה ה – 20 עד שבשנת 1937 הוצא מחוץ לחוק בארה"ב ובהדרגה האיסור על גידול, אחזקה, שימוש וכמובן סחר אומץ ע"י רוב מדינות העולם, כולל ישראל.

התומכים בלגליזציה של הקנביס טוענים כי מדובר בפרח בלתי מזיק אשר בניגוד לדעה הרווחת דווקא מרגיע ויוצר הרמוניה בנפש ומוריד את סף האלימות, הם מצטטים דברים שנאמרו ע"י אומנים, אנשי רוח ומדע, לדוגמה:  "אני חושב שצריך לחנך אנשים לעובדה שמריחואנה אינה סם. מריחואנה זה פרח. אלוהים שם את זה פה" (ווילי נלסון, זמר), אי החוקיות של הקנאביס שערורייתית, זהו פגם המעכב ניצול מלא של סם שעוזר להביא לשלווה ותבונה, רגישות ואחווה אשר נחוצים באופן נואש לעולם המסוכן והמשוגע הזה"  (קרל סייגן, אסטרונום וסופר מדע פופולרי).

האיסור נובע מן התפיסה של רבים מתחום הרפואה הקונבנציונלית ומומחי בריאות הנפש כי מדובר על סם ממכר אשר שימוש תדיר בו מסב נזקים בלתי הפיכים לגוף, למוח ולנפש.  כמובן ששימוש זה מהווה עבירת סמים. השימוש בישראל מותר כיום אך ורק למטרות רפואיות וניתן כתרופה באמצעות מרשם ותוך כדי מעקב רפואי צמוד.

מה אומר החוק בישראל לגבי צריכת ושימוש בקנביס?

מדינת ישראל קבעה כי השימוש בצמח הקנאביס אסור על פי חוק פרט למקרים בהם ישנו צורך רפואי לשימוש בצמח. המדינה אינה מאפשרת שימוש חוקי לכל מאן דבעי ומחשיבה את הקנאביס על כל צורותיו לסם, אשר מצוין גם בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973.

המדינה נאלצה בשנים האחרונות להגמיש מעט את עמדתה בנוגע למה שמוגדר "שימוש עצמי" ובתחילת 2019 נכנס לתוקפו "חוק הקנביס" חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים (מס'16) התשע"ט-2019. מדובר על חוק המקל על מי שנתפס עם כמויות קטנות של סם ומוטל עליו קנס במקום רישום פלילי. אין זה מתיר את השימוש, גם לאחר החלת החוק מדובר על עבירה פלילית, הן מבחינת עישון והן אחזקה של הסם, מדובר רק על עידון מדרג הענישה.  כך שמי שנתפס לראשונה עם כמות לשימוש עצמי, ישלם 1000 ₪, בפעם השנייה מוכפל הקנס ולאחר מכן כבר ישנו סיכוי להליך חריף יותר ומעל ל- 3 פעמים יפתח הליך פלילי, בו מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד פלילי מומחה.

קנאביס

 

גנן גידל קנביס בגן

חוק הקנאביס מדבר על אחזקה לשימוש עצמי, אך מה בנוגע לגידול קנביס, אפילו אם רק לשימוש עצמי?

בשנים האחרונות בעיקר עם כניסתה של הרשת החברתית האסורה לגידול ומסחר של סמים, החלו יותר ויותר אנשים לגדל באופן עצמאי קנאביס ולא להסתיר את העובדה. חשוב להבין כי באופן גורף גידול קנאביס בגינה הפרטית ואפילו בעציץ או אדנית במרפסת הקטנה, אסור על פי חוק ועלול לגרור ענישה כבדה.

חשוב להבין כי עם ההקלות שנכנסו בנוגע לשימוש העצמי ו"רפורמת אי ההפללה" מערכת אכיפת החוק מבינה כי אין דין גידולו של צמח בודד כדין שדה או חממת קנביס, המיועדת לסחר בסמים. לכן חשוב מאוד להתנהל מול הרשויות בחכמה, תוך ליווי עו"ד המתמחה בתחום הסמים. ליווי מקצועי יכול לחסוך לנאשם בגידול צמח בודד, הליך פלילי אשר יכתים את שמו וישפיע על כל חייו בהווה ובעתיד.

העונש על גידול קנאביס חמור ביותר וכולל מאסר בפועל. לכן ישנה משמעות עצומה בהוכחה חותכת שמדובר על גידול לשימוש עצמי בלבד ולא למטרות סחר. חובת ההוכחה מוטלת על החשוד. באם לא יצליח להוכיח זאת וייחשב כגידול לצורך מסחרי, העונש הוא עד 20 שנות מאסר. בעוד העונש על גידול לשימוש עצמי עשוי להגיע עד 3 שנות מאסר בפועל.  מאחר שחובת ההוכחה אינה פשוטה, זה קריטי להיעזר בעו"ד פלילי הבקיא בניואנסים ובפרצות הקיימות בחוק.

פנייה למשרד עו"ד דניאל כפיר ועו"ד מורן לוי מבטיחה ליווי ושירות מקצועי ע"י צוות עורכי דין המתמחים בחוק הפלילי ומכירים היטב את תחום הסמים ואת ההליכים השונים ומדרגי הענישה. צוות עוה"ד בקיאים בניואנסים ובדרישות החוק ובעלי ניסיון רב בתיקי סמים מגוונים לרבות מעצר של מגדלי קנביס לשימוש עצמי ועוד.

יצירת קשר