עשה ואל תעשה בחקירת משטרה

חקירת משטרה הוא הכלי של המשטרה לאסוף ראיות ובמידת הצורך להגיש כתב אישום כנגד הנחקר, לכן להתנהגות והתשובות של הנחקר בחקירה יש השפעה מרחיקת לכת על התוצאה הסופית.

ממש את זכות ההוועצות עם עו"ד פלילי

לכל חשוד יש זכות הוועצות עם עו"ד לפני החקירה וכאשר הוא יודע מהם החשדות כנגדו, הסניגור יגיע לתחנה במידת הצורך תוך חצי שעה, מדובר בזכות גורלית וייעוץ חשוב מאוד של הסניגור, לעולם אל תוותר על זכות זו.

השוטרים אינם מלאכים

השוטרים אינם חברים שלכם ואימם מלאכים,אנשים סבורים שתפקיד המשטרה הוא לברר את האמת. שוטרים אוספים ראיות להפללת חשודים, ולכן כל חשוד צריך להתייחס לשוטר כאל יריב המנסה "לתפור" לו תיק.

הודאה בחקירה מלכת הראיות

הודאה במשטרה מסיימת את עיקר החקירה ואין כל ערובה שהבטחה שקבלתם אכן תמומש אם תודו ההיפך הוא הנכון, שוטרים מחפשים דרכים לקצר את החקירה. כל הודאה מסיימת את החקירה, מפחיתה את הסיכוי שלכם להשתחרר וקוברת את התיק בבית המשפט.

שיחות מסדרון

אין שיחות חולין במשטרה כל שיחה עם השוטר גם מחוץ לחדר החקירות לעיתים על סגריה ו/או כוס קפה ,זהו תרגיל חקירה שגורם לתחושת אמון, אופוריה, חוסר זהירות ועלול לגרום למסירת אינפורמציה מפלילה ,לכן אל תנהלו שיחות מסדרון עם השוטרים.

וודאו שהכל נרשם

פעמים רבות החוקרים לא רושמים את הדברים בטענה שממילא הכל מוקלט וצריך לסכם רק את מה שחשוב. אל תאמינו להם. לא אחת מתגלות תקלות טכניות מסתוריות, קלטות נעלמות או מתחילות באמצע. אין לכם שום שליטה על ההקלטה, אלא רק על הכתוב. עימדו על רישום פרוטוקול מדויק.

זכות השתיקה

זכות השתיקה בחקירת משטרה היא זכות חוקתית. זכות זו טובה מאוד במיוחד בתיקים מורכבים, שימוש בזכות מקשה על החוקרים והיא מחייבת אותם לעבוד ולחפש ראיות, והם היו מעדיפים שתעזרו להם לתפור לעצמכם את התיק.

אם לא תודה נעצור אותך

אין מה לחשוש ממעצר של מספר ימים, עדיף מעצר של כמה ימים מאשר מאסר למספר שנים. הפחד ממעצר מיותר גורר טעויות של הנחקר והחוקרים מודעים לו וסוחטים מידע באמצעות איומי מעצר, לעיתים לפעולות החקירה נדרשים ימים וזהו חלק בלתי נפרד מהחקירה, בכל מקרה בדיונים בבית המשפט הסניגור יעשה ככל הניתן על מנת לשחררך ממעצר.

לסכום, החקירה במשטרה מטרתה העיקרית לקבל הודאה, לכן שום דבר אינו מקרי ויש חשיבות להתנהגות הנחקר שהשפעתה ארוכת טווח, התנהגו בחוכמה ובזהירות והקשיבו לעצות עו"ד.

יצירת קשר