עבודות שרות בפרשה חמורה של גניבה וסחר ברכבים ומשאיות

בתי המשפט

בית משפט מחוזי באר שבע פ  008130/07
 
בפני: כב’ השופט צלקובניק יורם תאריך: 10/06/2008
בעניין: מדינת ישראל
ע”י ב”כ עו”ד שרה טל המאשימה
נ  ג  ד
***************
ע”י ב”כ עו”ד עו”ד כפיר דניאל הנאשם

גזר דין

  1. הנאשם, המתגורר בחברון ובישראל, ובעל אזרחות ישראלית, הורשע על-פי הודאתו בשלושה אישומים שעניינם סיוע לגניבת רכב, וסיוע למסחר ברכב גנוב.
  1. מעובדות כתב האישום המתוקן שהוגש במסגרת הסדר טיעון, עולות עובדות אלה:

א. ביום 16.1.06, פנה אחד, ******* *******, תושב חברון, לנאשם וכן לאנשים נוספים, ביניהם ******* (המכונה “*******”) ו*******, תושב ישראל, וביקש לגנוב עבורו כלי רכב (להלן: “המעורבים האחרים”).

בליל 17.1.06, יצאו הנאשם והמעורבים האחרים מאיזור מחסום תרקומיה ונסעו למושב ערוגות; הנאשם וקשאני המתינו בתחנת דלק סמוכה, בעת שאחרים גנבו רכב מסוג דייהו (מ.ר 7961507) השייך לאלון דדון, שחנה אותה עת במושב ערוגות, ולאחר מעשה הסיעו את הרכב לאזור חברון. הנאשם וקשאני נסעו לפניהם תוך שמירת קשר טלפוני, לצורך הרתעה מפני מחסומי משטרה. עם הגיעם לאיזור חברון הועבר הרכב ל******* ששילם עבורו 1,200 ₪, והנאשם וקאשני נסעו משם לאשקלון. רכב הדייהו לא היה מבוטח והמתלונן לא פוצה בגין אובדנו.

ב. בתאריך 13.2.06, בעקבות פניה דומה נוספת של **************, הגיעו המעורבים האחרים לרחובות כדי לתור אחר כלי רכב לצורך גניבתו. הנאשם נסע אותה עת ברכבו סמוך   למקום. המעורבים האחרים גנבו משאית מסוג דאף (מס’ רישוי 3218500) השייכת ליוסף בודג, שחנתה ליד בית העלמין ברחובות. “ביס” הסיע את המשאית לחברון; ******* ו******* נסעו ברכב אחר לפני המשאית, והנאשם נסע לפניהם ברכבו, תוך שמירת קשר טלפוני עם קשאני, כדי להתריע על הימצאותם של  מחסומי משטרה. במהלך נסיעה זו נגרמה תאונה, ורכבו של הנאשם נפגע. המשאית הועברה באיזור חברון לידי *******, ששילם עבורה 41,000 ₪.

ג. בתאריך 16.2.06, ביקש ******* מבני החבורה, ביניהם הנאשם, לגנוב עבורו כלי רכב בישראל ובכללם משאית. הנאשם נסע ברכב מסוג רנו, בעוד שהמעורבים האחרים נסעו ברכב בו נמצא קשאני. הנאשם השאיר את רכבו סמוך לצומת מסמיה, ונסע ברכבו של קשאני. עם הגיעם למושב חפץ חיים גנבו קשאני ומעורבים אחרים משאית מסוג דאף (מס’ רישוי 5345700) השייכת לאליהו אל-נתן שחנתה במושב, לאחר שניתקו את המשאית מעגלה נתמכת, שהייתה רתומה לה. המשאית הועברה לחברון – כשהנאשם נוסע עם קשאני ברכבו לפני המשאית כדי להתריע מפני מחסומי משטרה – ונמסרה לידיו של ******* ששילם עבורה 24,000 ₪ שחולקו בין הנאשם והאחרים. המשאית פורקה לחלקיה שהוכנסו למחסן המוחזק על ידי *******.

המשאית לא היתה מבוטחת, ובעליה לא פוצה בגין אובדנה.

  1. ******* ו******* נידונו בנפרד בבית משפט זה, בפני מותב אחר (פ 8030/07; פ 8362/06), והורשעו על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון, שכלל גם עונשים מוסכמים. על ******* הוטלו 41 חודשי מאסר לריצוי בפועל, עונש מאסר על תנאי, קנס של 1000 ₪, ופיצוי בסך של 9000 ₪, למתלונן *******.

על מוחמד איברהים הוטלו 32 חודשי מאסר ממשי, מאסר מותנה, וכן הפעלה חופפת של עונש מאסר מותנה, בנוסף לקנס של 1000 ₪. הוטלו עליו פיצויים לאל נתן בסך של 4000 ₪, ולדדון אליהו בסך של 4000 ₪.

  1. על פי תסקיר שירות המבחן בעניינו של הנאשם, מיום 11.5.2008, עולה, כי הנאשם, רווק, יליד 1974, מתגורר כיום בבית דודתו בבית חנינה, בירושלים, בתנאי מעצר בית לילי. מגיליון המרשם הפלילי עולה, כי לחובת הנאשם הרשעה משנת 2002, בגין עבירת של ניסיון לתקיפת שוטר, איומים והתנהגות פרועה, שבוצעה בשנת 2000.

משפחת הנאשם מתגוררת בחברון. האב חסר תעסוקה כיום בשל הגבלות כניסה לישראל, והאם תושבת ישראל, במקור, ועובדת בישראל. לנאשם ושניים מהאחים תעודות זיהוי ישראליות, ושני אחים נוספים, אינם זכאים לתעודות זיהוי אלה. הנאשם גר בחברון עד גיל 18, ומאז הוא מתגורר חליפות במקומות שונים בישראל.

הנאשם נוטל אחריות על מעשיו, והבהיר כי המניע למעשים נעוץ במצוקה כלכלית של משפחתו. הנאשם היה עצור במשך כחודש ומחצה, שהה בתנאי מעצר בית מלאים במשך כמחצית השנה, עד שאלה הוקלו כאמור. כיום עובד במפעל לייצור נעליים, ותפקודו תקין לגמרי.

שירות המבחן מתרשם כי יש לאפשר לנאשם לפנות למסלול שיקומי. המלצת שירות המבחן הינה להטלת מאסר בדרך של עבודות שירות.

  1. ב”כ המאשימה סבורה כי נוכח ריבוי המעשים וחומרתם, אין מקום לאמץ את המלצת שירות המבחן, ויש להטיל על הנאשם מאסר משמעותי לריצוי ממשי, וכן עונשי קנס ופיצוי למתלוננים, זאת תוך בחינת עונשו של הנאשם ביחס לעונשים שהוטלו על המעורבים האחרים בפרשה.
  2. ב”כ הנאשם טען כי יש ליתן משקל של ממש להודאה, הבעת החרטה שהביע הנאשם גם בדברו האחרון, והחיסכון הניכר בזמן שיפוטי. צויין גם כי הנאשם משמש כעד מטעם התביעה בעניינו של אחד המעורבים בפרשה. עוד נטען כי הנאשם היה היחיד שהורשע בעבירות סיוע, והתמורה הכספית שקיבל התמצתה ב- 5000 ₪ בלבד. הנאשם לא חזר לסורו, ובמהלך התקופה שחלפה מאז ביצוע העבירות לא הפר את התנאים המגבילים שהוטלו עליו, ותפקד בצורה נורמטיבית. בנסיבות אלה מבקש ב”כ הנאשם לאמץ את עמדת שירות המבחן, ולהטיל מאסר בדרך של עבודות שירות.
  3. חומרת מעשיו של הנאשם אינה נתונה במחלוקת. הנאשם נטל חלק פעיל בסדרת מעשי עבירה מתוכננים ומרובי משתתפים, במסגרת כנופיית גנבי רכוש שהתמחתה בגניבה ובהעברה של כלי רכב גנובים, לתחומי הרשות הפלשתינית, עבור בצע כסף. עבריינות רכוש מעין זו, בה נוטלים חלק תושבי הרשות, במקרה זה תוך שיתוף פעולה עם תושבי ישראל, נפוצה למדי, ויש לענוש עליה בחומרה. הנזק אינו רק כלכלי –במקרה זה לא היו שניים מבעלי הרכב מבוטחים כלל –אלא נלווית לו גם פגיעה ביטחונית בעצם הברחת הרכוש, במעבר בין הרשות לישראל, ללא פיקוח ובקרה, ונראה גם שהנאשם ניצל לרעה את היותו תושב השטחים וישראל, לצורך ביצוע העבירות. בנסיבות אלה יש ליתן משקל מרתיע, הן בדרך של הטלת מאסר ממשי, והן בדרך של הטלת קנס ופיצויים, שיש בהם כדי להמחיש למבצעי העבירה כי לא יינקו גם בהיבט הכלכלי.
  4. עם זאת מקבל אני את עמדת ההגנה, כי יש ליתן משקל ממשי לכך שהנאשם הורשע בעבירות סיוע, וחלקו היה משני בלבד לעבריינים העיקריים, ובראשם, אותו *******, שהזמין את מעשי הגניבה, השתתף בביצוע חלק מהמעשים, ורכש את כלי הרכב הגנובים משותפיו. בנוסף יש להתחשב במידת העונש שהוטלה על ******* ומוחמד אברהים. עוד אתחשב בכך שהנאשם הודה במעשיו, הביע חרטה, ועברו אינו מכביד. ניתן להתרשם נוכח ממצאי תסקיר המבחן כי הנאשם ניחם על מעשיו, ויש לקוות כי מאמצי השיקום בעניינו יוכתרו בהצלחה.
  5. נוכח האמור גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

18 חודשי מאסר, מהם 6 לריצוי בפועל. היתרה תהא מותנית לשלוש שנים, שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת רכוש.

הנאשם יוכל לרצות עונש זה בדרך של עבודות שירות, אם יימצא מתאים לכך, על פי חוות דעתו של הממונה על עבודות השירות.

מוטל על הנאשם קנס בסך של 10,000 ₪ או 6 חודשי מאסר תמורתו.

הנאשם ישא בתשלום פיצוי למתלוננים אליהו אל נתן, ואלון דדון בסך של 8000 ₪, לכל אחד ממתלוננים אלה.

אם יימצא הנאשם מתאים לריצוי עבודות שירות, יוטל עליו פיקוח קצין מבחן למשך שנה אחת.

  1. המשך הדיון ביום 15.7.08  שעה 13:00. העתק ההחלטה יועבר לממונה על עבודות השירות, וחוות דעת הממונה תועבר לקראת מועד הדיון שנקבע.

5129371

54678313ניתן ליצור קשר עם הנאשם בטלפון:  2380004 – 052 או בפל’ של האח סמאח

6438490 – 052.

5129371

54678313הנאשם מוזהר להתייצב במועד שנקבע.

ניתנה היום ז’ בסיון, תשס”ח (10 ביוני 2008) במעמד הצדדים 

צלקובניק יורם 54678313-8130/07

י. צלקובניק – שופט

008130/07פ  055 נורית ג’ורנו

נוסח מסמך זה כפוף לשינויי ניסוח ועריכה

יצירת קשר