החזקת סמים לצריכה עצמית והחזקה שלא לצריכה עצמית

בעבירות של החזקת סמים, החוק ובתי המשפט עושים הבחנה בין סעיף של החזקת סמים לצריכה עצמית לבין סעיף של החזקת סמים שלא צריכה עצמית, ההבדל בין סוגי העבירות הוא מהותי כך גם ההבדל בחומרת הענישה וטעות נפוצה הקרב הציבור הרחב, בעיקר אצל אנשים נורמטיביים  שצורכים  סמים כי מדובר בסוג עבירות קלות וזניחות, אולם בפועל מדובר בעבירה שיכולה להיות חמורה ולצידה עונשי  עבודות שירות ואף עונשים של מאסר בפועל.

 

המסגרת הנורמטיבית של החזקת סמים בפקודת הסמים

  1. 7. (א) לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברשיון מאת המנהל.

(ב)  האמור בסעיף זה בדבר איסור החזקה אינו חל על סם מסוכן הנמצא במעבר שהותר לפי פקודה זו.

(ג)   העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ואם החזיק בסם או השתמש בו לצריכתו העצמית בלבד, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

 

הכמות הנחשבת לצריכה עצמית בסוגי סמים נפוצים

"ירוק"- מריחואנה, קנביס, גראס, חשיש, ג'ראס – עד  15 גרם

 

אופיום -עד 15 גרם

 

"טריפים"-  lsd – עד 3 יחידות

 

"גבוה"- קוקאין -עד  0.3 גרם

 

– הירואין -עד  0.3 גרם

 

– מתדון -עד  0.15 גרם

 

– קריסטל מת'-עד 0.2 גרם

 

– מורפים (מורפיום) עד – 0.3

 

סמים שלא לצריכה עצמית

זכרו, כל כמות מעל הכמות "המותרת" לשימוש עצמי מהווה עבירה חמורה יותר של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית ובגינה עושים כבדים ואף מאסר בפועל.

 

נתפסתם עם סמים?

מומלץ מאוד וכדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות סמים בכלל ובעבירות של  החזקת סמים לצריכה עצמית בפרט, הדבר מקבל משנה תוקף בייחוד לפני החקירה המשטרתית, שכן ייעוץ משפטי נכון ואפקטיבי על ידי עורך דין פלילי יכול להביא למזעור הנזק הצפוי ללקוח שלו כתוצאה מהרשעה ועד זיכויו מין הדין וסגירת התיק במשטרה מבלי להיכנס להליך משפטי. כמו כן חשוב מאוד לא לתת הסברים לשוטר בשטח, כל מה שתגידו יירשם ויכול ויהווה "ראשית ראיה" שעלולה להפלילכם.

 

משרד עורכי דין פלילי

עורך דין פלילי דניאל כפיר מתמחה בייצוג משפטי בעבירות סמים בכלל ובעבירות של החזקת סמים בפרט, מומחה בפליליים, בעל וותק של 20 שנות ניסיון של הצלחות והישגים משפטיים, בוגר תואר במשפטים LL.B מאוניברסיטת תל אביב, מכהן גם כשופט צבאי, בדרגת רב סרן בבתי המשפט הצבאיים בשטחים, במסגרת שרות המילואים.

עורך דין פלילי מורן לוי, מומחה בייצוג מתמחה בייצוג משפטי בעבירות סמים בכלל ובעבירות של החזקת סמים בפרט, צבר לזכותו הצלחות רבות בייצוג נאשמים, חשודים ואזרחים רבים, עורך דין פלילי מורן לוי בוגר תואר ראשון במשפטיים  (.LL.B) ותואר שני במשפט פלילי (.LL.M) מאוניברסיטת בר אילן.

יצירת קשר